Lista aktualności Lista aktualności

Leśny festiwal podbił serca wrocławian

Dolnośląscy leśnicy po raz drugi w historii gromadnie pojawili się we Wrocławiu i przebojem zdobywali sympatię mieszkańców miasta. Zieleń drzew, dźwięki lasu, zapach świerków oraz pozytywna energia wypełniły w sobotę 28 czerwca wrocławską Wyspę Słodową.

W tym centralnym miejscu miasta odbył się II Dolnośląski Festiwal Lasów i Leśnictwa „Dla lasu, dla ludzi", który Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych we Wrocławiu zorganizowała w ramach regionalnych, dolnośląskich obchodów 90-lecia Lasów Państwowych.

Tłumy wrocławian skorzystały z zaproszenia i wzięły udział w tym nadzwyczajnym spotkaniu z leśnikami. Pogoda dopisała, przygotowana tematyka leśna spotkała się z olbrzymim zainteresowaniem i można powiedzieć, ze wszyscy się doskonale bawili.

Na wrocławskiej wyspie wszystkie dolnośląskie nadleśnictwa wystawiły swoje stoiska. Byli również z nami koledzy z Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej z Brzegu, z Leśnego Banku Genów Kostrzyca, z Zespołu Ochrony Lasu z Wrocławia oraz specjaliści od dziczyzny – firma Kanwil z Dębicy.

W grupach tematycznych leśnicy przygotowali i zaprezentowali ekspozycje związane z historią oraz teraźniejszością polskiego leśnictwa – akcentując w ten sposób obchodzone w 2014 roku 90-lecie naszej organizacji.

Informowaliśmy o tym, że wbrew powszechnym opiniom lasów w Polsce przybywa. W ramach prezentacji tego zagadnienia przygotowaliśmy i rozdaliśmy wrocławianom tysiące sadzonek drzew leśnych. Pięknie opakowane świerki, jodły, buki i inne gatunki drzewek zmieniły właściciela, a ich nowi opiekunowie stali w kolejkach po swoje drzewka i z dumą zabierali je do swoich domów, na działki letniskowe, bądź tymczasowo na balkony.

Mówiliśmy o drewnie jako surowcu odnawialnym i ekologicznym. Nadleśnictwa prezentowały ekspozycje wyrobów z drewna, umożliwiały bezpośredni kontakt z surowcem drzewnym, jego zapachem, opowiadały o zaletach wyrobów z drewna, uczyły rozpoznawania jego gatunków. Wielu uczestników festiwalu leśnego zmierzyło się z piłą ‘moja - twoja" i poznało w ten sposób trudy obróbki surowca drzewnego. Leśnikom z takiej nauki pozostała tylko sterta trocin.

Prezentowano stoiska, w których nadleśnictwa przekonywały do turystyki i rekreacji w lasach. Hasło „Lasy w Polsce dostępne dla każdego" dominowało w przygotowanych ekspozycjach, a osoby odwiedzające stoiska tych nadleśnictw korzystały z wielu przygotowanych atrakcji. Całymi rodzinami doświadczano spaceru boso po lesie korzystając ze „ścieżki zmysłów", spędzano rodzinnie czas układając leśne puzzle, przekonywano do zasad gospodarki łowieckiej, pokazywano dzieciom z bliska i/lub robiono im zdjęcia z wypreparowanymi eksponatami leśnych zwierząt. To tylko nieliczne z atrakcji udostępnionych małym, średnim i dużym wrocławianom.

Lasy chronią życie – o tym wszyscy wiemy. Akcentując tą tematykę nadleśnictwa przygotowały ekspozycje, konkursy, quizy i inne atrakcje, które ściągały do ich stoisk tłumy. Również trudno było przejść w pobliżu stoisk nadleśnictw, w których koledzy i koleżanki z jednostek rozmawiali, tłumaczyli i pokazywali znaczenie i rolę lasów i leśnictwa w naszym codziennym życiu, w naszej gospodarce. Jesteśmy pracodawcą i partnerem w biznesie – o tym toczyły się rozmowy w ich stoiskach.

Wiele działo się przy stoiskach nadleśnictw oraz ekspozycjach naszych gości. Ale równie wiele było do przeżycia przy centralnie ustawionej scenie i wokół niej. Odbyły się tam pokazy grupy drwali z Timbersportu, prezentacje specjalistów od naśladowania leśnych zwierząt, zagrali sygnaliści myśliwscy, pokaz sprawności zademonstrowali koledzy ze Straży Leśnej, a dzieci doświadczały bezpiecznych przejażdżek z kolegami ze Straży Leśnej na służbowych quadach.

Duże zainteresowanie towarzyszyło tez pokazom kulinarnym oraz degustacji potraw ugotowanych z wykorzystaniem produktów „darów lasu" – dziczyzny, grzybów, leśnych przypraw i ziół. Podczas pokazu uczestnicy festiwalu poznali tajniki przyrządzania prawdziwego bigosu myśliwskiego, a kiedy ten był już gotowy - gremialnie degustowali nasz leśny przysmak z dziczyzny i grzybów.

Lasy Państwowe przyjechały do Wrocławia i każdy kto był w sobotę 28 czerwca na wrocławskiej Wyspie Słodowej mógł się przekonać, że jesteśmy sprawną, profesjonalną organizacją, która dobrze dba o nasze lasy i im od dziewięciu dziesięcioleci służy. Było dużo ciekawych pytań, mądrych dyskusji, dobrej zabawy i wzajemnej sympatii. Wrocławianie poznali i chyba polubili leśników. Często pytano, czy za rok znowu się spotkamy … Chcielibyśmy!

 

Galeria zdjęć