Lista aktualności Lista aktualności

Las.Knieja.Dziczyzna

W sobotę 21 października odbyło się zorganizowane po raz pierwszy Święto Lasów Milickich pod hasłem „ Las. Knieja. Dziczyzna.” Święto zorganizowało Nadleśnictwo Milicz oraz Nadleśnictwo Żmigród przy współudziale lokalnych kół łowieckich „Darz Bór”, „Jeleń”, „Czapla”, „Mewa”, „Diana”.

Święto rozpoczęło się od uroczystej mszy św. w kościele św. Andrzeja Boboli w Miliczu w intencji Leśników i myśliwych  . Msza koncelebrowana prowadzona przez księdza proboszcza Zbigniewa Słobodeckiego, ks. Marcina Robakowskiego oraz myśliwego księdza Grzegorza Jóźwickiego z parafii Gądkowice. Oprawę mszy św. zapewnili pracownicy Nadleśnictwa Milicz oraz zespół sygnalistów myśliwskich Akord Lasu z Wrocławia.

Po uroczystej mszy św. przemarsz na czele z pocztami sztandarowymi Nadleśnictwa Milicz oraz kół łowieckich ulicami miasta pod budynek Technikum Leśnego. Uroczystego otwarcia dokonali  nadleśniczy Nadleśnictwa Milicz Janusz Łabuda  i nadleśniczy Nadleśnictwa Żmigród Paweł Górski. Powitano zaproszonych gości min: starostę milickiego Krzysztofa Osmelaka, starostę trzebnickiego Waldemara Wysockiego, zastępcę dyrektora RDLP we Wrocławiu Arkadiusza Wojciechowicza oraz radnych i przedstawicieli gminy Milicz.

Po części oficjalnej gospodarze zaprosili wszystkich gości oraz przybyłych mieszkańców Milicza na degustację potraw z dziczyzny. Do posmakowania  w ramach akcji „Dobre z Lasu” promującej zdrową żywność w Polskich Lasów przeznaczono: pasztet z jelenia, pasztet z dzika, pieczeń z jelenia kiełbasa z dziczyzny, bigos myśliwski, gulasz z jelenia, tatar, smalec z pajdą chleba, grochówkę myśliwską oraz kawa i herbata dla wszystkich.

Na scenie zaprezentowały się dwa zespoły sygnalistów Akord Lasu z Wrocławia oraz zespół sygnalistów Nadleśnictwa Złotoryja pod kierunkiem nadleśniczego Jacka Kramarza. Adam Dziubacki specjalista ds. gospodarki łowieckiej w RDLP Wrocław przybliżył zasady działania Ośrodków Hodowli Zwierzyny. Edukatorzy-myśliwi koła łowieckiego „Darz Bór” prowadzili Lekcje edukacyjne dla dzieci. Pokaz mody myśliwskiej zaprezentował sklep myśliwski Colt z Krotoszyna, można było zobaczyć aktualne trendy w ubiorze myśliwych i leśników. Na scenie wystąpiły dzieci i młodzież ze szkoły podstawowej nr.1 oraz szkoły podstawowej nr.2 z Milicza . Zaprezentowały program słowno- muzyczny który nawiązywał do odbywającego się święta za co zostały nagrodzone gromkimi brawami oraz drobnymi upominkami przygotowanymi przez organizatorów.

W programie nie mogło zabraknąć zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży przygotowanych przez edukatorów Leśnego Kompleksu Przyrodniczego „Lasy Doliny Baryczy” prowadzone przez Nadleśnictwo Żmigród i Milicz. Sporym zainteresowaniem cieszyło się stoisko sokolnicze oraz wystawa urządzeń łowieckich zaprezentowana na terenie Technikum Leśnego w Miliczu.

Tegoroczne wydarzenie choć odbywające  po raz  pierwszy spotkało się  z dużą aprobatą i zainteresowaniem mieszkańców Milicza, organizatorzy oraz współorganizatorzy zapewnili, że Święto Lasów Milickich stanie się imprezą cykliczna i zaprosili wszystkich za rok.