Lista aktualności Lista aktualności

Runtrack – czyli po polsku ścieżka biegowa

Ścieżki biegowe Runtrack - dedykowane dla biegaczy, dla osób uprawiających nordic-walking oraz dla pieszych - powstały w lasach w okolicach Świeradowa-Zdroju.

 Ścieżki biegowe powstały w zasadzie z trzech powodów:

   - powód pierwszy to próba rozwiązania problemu osób biegających po ścieżkach Single-track (przeznaczonych dla rowerzystów - których w okolicach Świeradowa jest około 80 km). Obecna moda na bieganie powoduje, że osób uprawiających ten rodzaj sportu jest coraz więcej i coraz częściej szukają odpowiednich tras, często poza miastem. Oczywiście las jest otwarty dla każdego i można korzystać z istniejących szlaków lub dróg. Jednak podstawową obawą jest to, że zgubimy się w lesie i tutaj przydaje się oznaczenie, które wykonano. Poza tym bez sprzętu elektronicznego, który zmierzy nam przebyty dystans nie będziemy wiedzieć ile przebiegliśmy. A na przygotowanej trasie mamy tą informację podaną i sprzęt możemy zostawić w domu.

   - powód drugi to kanalizacja ruchu turystycznego, czyli przekierowanie korzystających ze ścieżek poza miejsca cenne przyrodniczo, gdzie prowadzona jest ochrona cennych walorów przyrodniczych i niejednokrotnie objęte są one zakazem wstępu. Dodatkową zaletą kanalizacji ruchu turystycznego jest również ułatwione reagowanie w razie wypadku. Na oznaczonej trasie łatwiej podać swoją lokalizację i zazwyczaj jest tam więcej osób.

   - i wreszcie powód trzeci to chęć odtworzenia starych szlaków przeznaczonych do turystyki pieszej.

Pomysł na Runtracki pojawił się już tak naprawdę w 2014 roku, kiedy zostało zorganizowane spotkanie w hotelu Interferie w Świeradowie-Zdroju z inicjatywy ówczesnego dyrektora. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Lasów Państwowych, Gminy Świeradów i stowarzyszeń biegaczy. Tam padła pierwsza propozycja utworzenia tras biegowych na terenie Gór Izerskich. Powstały wstępne ustalenia, które nie zostały jednak zrealizowane.

Rok później, po konsultacjach oraz niejako za namową osób biegających ze Świeradowa i okolic, Nadleśnictwo Świeradów podjęło decyzję o odtworzeniu części starych, przedwojennych szlaków turystycznych, które łączą ze sobą drogi leśne, a które po wyznaczeniu trasy tworzą pętle, na których można było utworzyć trasy biegowe.

Wyznaczanie tras rozpoczęło się jesienią 2015 roku i polegało przede wszystkim na wielokrotnych wizytach w terenie w celu określenia dokładnego przebiegu trasy, określeniu miejsc ewentualnych kolizji ze ścieżkami rowerowymi oraz drogami leśnymi oraz określeniu sposobu zmniejszenia ryzyka kolizji. Wyznaczanie trwało do wiosny 2016 roku. Prace tzw. budowlane, ziemne ruszyły wczesną jesienią 2016 i trwały około 3 miesięcy. Wiosną 2017 pierwsza trasa o długości 5km została wyznaczona w terenie przy pomocy słupków i dedykowanego oznaczenia. Otwarcie ścieżek miało miejsce w maju 2017 roku podczas Wielkiej Majówki organizowanej co roku przez Nadleśnictwo Świeradów.

„Nie odkrywamy na nowo Ameryki, próbujemy tylko usystematyzować to co istnieje już w wielu Nadleśnictwach na terenie całej Polski, choć może pod inną nazwą i w nieco innej formie” – mówi Specjalista SL – Barbara Rymaszewska.

W chwili obecnej Nadleśnictwo przygotowuje się do oddania kolejnych 2km trasy, aby całość tworzyła pętlę 7 km. W masywie Zajęcznika planowane są trzy pętle biegowe 5km, 7 i 10 km.

Podczas tworzenia Runtracków należy spełnić kilka ważnych warunków. Po pierwsze ścieżki muszą tworzą pętle. W przypadku ścieżek na Zajęczniku zaczynają się one w okolicach tzw. parkingu „Tewa”, gdzie można zostawić samochód. Parking jest drugim ważnym elementem Runtracków. Oczywiście biec można zacząć w każdym miejscu trasy, a ona doprowadzi nas do miejsca, z którego startowaliśmy. Ostatni ważny element stanowi oznakowanie trasy. W przypadku Runtacków maksymalna odległość między znakami kierunkowymi wynosi 100 m. Wyznaczając Runtrack należy również pamiętać aby występowała minimum trasa najłatwiejsza dostępna dla każdego. W dalszym etapie można przystąpić do wyznaczania i budowy tras dla bardziej zaawansowanych użytkowników.

Runtracki powinny spełnić oczekiwania wszystkich biegaczy, tzn. amatorów, jak i bardziej zaawansowanych użytkowników. Urozmaicony profil trasy powoduje, że na ścieżce na długości 5 km można przeprowadzić trening w dość szerokim zakresie.

Trudno póki co mówić o dokładnej ilości osób korzystających z Runtracków, ponieważ nikt nie prowadził takich badań. Natomiast podczas spaceru na trasie 5 km w środku tygodnia można spotkać do kilku osób. W czasie weekendów liczba osób odwiedzających jest zdecydowanie większa.

„W planach jest budowa kolejnych ścieżek biegowych na terenie Nadleśnictwa Świeradów. Obecnie jesteśmy po rozmowach z Gminami: Gryfów Śląski, Leśna i Olszyna oraz Zarządem Przedsiębiorstwa Tauron w sprawie budowy kolejnych tras biegowych wokół Jeziora Złotnickiego. Planowana jest budowa około 30 km tras biegowo-spacerowych. Rozpoczęcie prac planowane jest na rok 2018 po zaplanowaniu określonych sum w budżetach poszczególnych podmiotów” – mówi Nadleśniczy Lubomir Leszczyński.

Pozostałe informacje dotyczące ścieżek biegowych Runtrack można znaleźć na stronie: http://runtrack.pl  oraz profilu facebook: https://www.facebook.com/runtrackswieradow, gdzie znajduje się również galeria zdjęć oraz film promocyjny.