Asset Publisher Asset Publisher

ZAWODY STRZELECKIE LEŚNIKÓW O PUCHAR DYREKTORA RDLP WE WROCŁAWIU - LEGNICA 2016

Upalnego dnia 24 czerwca 2016 roku, na strzelnicy myśliwskiej należącej do Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Legnicy, a zlokalizowanej w Dobrzejowie, rozegrano – w ramach „wielofunkcyjnej imprezy pracowniczej towarzyszącej szkoleniu” – Zawody strzeleckie leśników o Puchar Dyrektora RDLP we Wrocławiu.

Były to już „XXII igrzyska ery nowożytnej". Nie zachowały się niestety dokumenty z roku 1981, kiedy to rozegrano ostatnie zawody przed kilkunastoletnią przerwą w rywalizacji strzeleckiej leśników - myśliwych. Nie wiemy zatem, ile razy odbyły się te mistrzostwa wcześniej. Zawody wznowiono w roku 1994, w dużej mierze dzięki inicjatywie nieżyjącego już leśniczego ds. łowieckich w Nadleśnictwie Oleśnica – Teodora Cholaszczyńskiego i emerytowanego dzisiaj leśniczego leśnictwa Skrzynka w Nadleśnictwie Lądek Zdrój – Jana Miszczyńskiego. Od tamtej pory tylko raz nie udało się zorganizować imprezy. Leśnicy - strzelcy spotkali się jednak na nieoficlalnych zawodach towarzyskich.

Wracając do pogody – która tego dnia była tematem głównym – żar lał się z nieba niemiłosierny. Temperatura w cieniu (którego na strzelnicy prawie nie było) grubo przekraczała 30˚C. To jednak w żaden sposób nie psuło nastrojów i wyników. Wzrastał tylko z godziny na godzinę popyt na wodę mineralną, której na szczęście nie brakowało. Niemniej jednak trzeba przyznać, że było ciężko. Szczególnie sędziom, których zapewnił na zawody organizator wykonawczy czyli Zarząd Okręgowy PZŁ w Legnicy. Wszyscy stanęli na wysokości zadania i przeprowadzili imprezę bez zarzutu - za co jeszcze raz chcę podziękować. Równie dzielnie dała sobie radę nasza grupa obsługująca sekretariat: Roman Gloser odpowiedzialny za opracowanie wyników (prawie zawsze od 1994 roku), Magda Marcinkowska i Karolina Jasiewicz dzielnie uzupełniające tablicę wyników i pomocne w każdej zgłoszonej im sprawie oraz młodzieńczym wdziękiem i urodą rozpraszające uwagę strzelców (tylko dlatego nie padł rekord Polski). O ile pamiętam, Panie Magda i Karolina w 1994 roku nie pomagały nam jeszcze w organizacji zawodów. Także od początku jest z nami nasz młody stażem emeryt Lucjan Łabęcki, który, jak zwykle, jest autorem większości fotografii ilustrujących to sprawozdanie. Niżej podpisany Adam Dziubacki  tradycyjnie już prowadził imprezę oraz pełnił funkcję sędziego głównego.

Zawody rozpoczął, w imieniu Pana Dyrektora Adama Płakseja, Nadleśniczy Nadleśnictwa Legnica Jan Bacia. W bardzo ciepłych (nomen omen) słowach powitał zgromadzonych na zbiórce uczestników i życzył udanej i bezpiecznej imprezy. Drużyna nadleśnictwa Świdnica – ubiegłoroczni zwycięzcy – wciągnęli na maszt flagę Lasów Państwowych. Po zaprezentowaniu składu sędziowskiego i przypomnieniu zasadniczych przepisów dotyczących bezpiecznego zachowania się na strzelnicy rozpoczęto rozgrywanie konkurencji. Impreza od pierwszego do ostatniego wystrzału przebiegała bezproblemowo. Emocje rosły z każdą upływającą godziną, a zawodnicy coraz częściej obserwowali zapełniającą się cyframi tablicę wyników. Aż nadszedł oczekiwany moment, kiedy ustalono kolejność we wszystkich rozgrywanych konkurencjach. A przedstawia się ona następująco:

 

Drużynowo:

I miejsce nadleśnictwo Żmigród     - 605/750 pkt

II miejsce nadleśnictwo Milicz         - 601/750 pkt

III miejsce nadleśnictwo Świdnica  - 597/750 pkt

IV miejsce nadleśnictwo Złotoryja        - 586/750 pkt

V miejsce nadleśnictw Oleśnica            - 579/750 pkt

VI miejsce nadleśnictwo Lubin              - 564/750 pkt

 

Indywidualnie:

I miejsce Tomasz Grocholski  - nadleśnictwo Przemków   - 240/250 pkt

II miejsce Dariusz Wojtaszuk - nadleśnictwo Złotoryja       - 226/250 pkt

III miejsce Michał Paterek - nadleśnictwo Milicz                  - 222/250 pkt

IV miejsce Jerzy Chabros - nadleśnictwo Świdnica                     - 218/250 pkt

V miejsce Wiesław Marona - nadleśnictwo Pieńsk                      - 215/250 pkt

VI miejsce Kamil Kocoń – ZUL Bystrzyca Kłodzka                        - 214/250 pkt

 

Konkurencje śrutowe:

I miejsce Jerzy Chabros 150/150 pkt !

 

Konkurencje kulowe:

I miejsce Dariusz Wojtaszuk 96/100 pkt

 

Kierownicy jednostek:

I miejsce Zenon Adamiak – 203/250 pkt

 

Komplet wyników można zobaczyć w załączonej tabeli.

 

W czasie, kiedy sekretariat zawodów w pocie czoła (dosłownie) zestawiał wyniki i wypełniał treścią dyplomy dla zwycięzców, uczestnicy imprezy wzięli udział w teoretycznej części szkolenia.  Na zaproszenie RDLP bardzo ciekawą prelekcję, dotyczącą zagrożenia epizootycznego, jakie potencjalnie zagraża nam w związku z możliwością rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń, przedstawiła Pani doktor Barbara Małecka-Salwach -  Powiatowy Lekarz Weterynarii w Legnicy. Pani doktor przedstawiła szczegółowo historię, stan obecny i zagrożenia związane z tą chorobą oraz rolę myśliwych, a także leśników w działaniach prewencyjnych. Zgromadzeni z duża uwagą obejrzeli przygotowaną dla nas prezentację.

Następnie nadszedł czas na uhonorowanie zwycięzców i zakończenie zawodów. Podobnie jak podczas uroczystego otwarcia, także wręczenie nagród należało do, reprezentującego Dyrektora Adama Płakseja Nadleśniczego Nadleśnictwa Legnica Pana Jana Baci. Nadleśniczy, nie tylko przekazał nagrody przewidziane przez organizatorów, ale także ufundował własne. W sposób szczególny została uhonorowana przez organizatorów i Pana Nadleśniczego PANI ALICJA WIDLAK, reprezentująca nadleśnictwo Lwówek Śląski - pierwsza kobieta występująca w zawodach strzeleckich leśników o Puchar Dyrektora RDLP. Mamy nadzieję, że w kolejnych edycjach, udział Pań stanie się codziennością, upiększając w sensie dosłownym i metaforycznym zarazem wizerunek leśnika – myśliwego w odbiorze społecznym.       

Na zakończenie imprezy, przy dźwiękach pięknie zagranych sygnałów myśliwskich, zwycięska drużyna nadleśnictwa Żmigród opuściła flagę Lasów Państwowych. Tak zakończyły się tegoroczna impreza wielofunkcyjna, łącząca zawody strzeleckie ze szkoleniem teoretycznym dotyczącym ASF.

Trzeba na koniec dodać, że wielką wartością tych spotkań leśników jest możliwość integracji środowiska. Spotykają się często koledzy ze szkolnej lub uczelnianej ławy, nie tylko wspominając „stare dobre czasy", ale również wymieniając doświadczenia zawodowe i dzieląc się zdobytą praktyczną wiedzą leśną i łowiecką.

 

Darz Bór

resources-to-get