Asset Publisher Asset Publisher

Dar serca dolnośląskich leśników

Na zaproszenie RDLP we Wrocławiu w Nadleśnictwie Świeradów zorganizowano letni pomocowy wypoczynek dla dzieci z terenów dotkniętych katastrofalnymi wiatrami z 11 sierpnia 2017 r. To skromna próba rewanżu. Leśnicy dolnośląscy pamiętają katastrofalną Powódź Tysiąclecia 1997 roku oraz bezinteresowną pomoc niesioną przez ludzi z całej Polski dzieciom naszego regionu.

Dzięki błyskawicznej pomocy RDLP w Toruniu i RDLP w Gdańsku dolnośląscy leśnicy w piątek i sobotę powitali na swoim terenie dwa autokary wypełnione dziećmi i ich opiekunami (łącznie 93 osoby).

Leśnicy z Nadleśnictwa Świeradów powitali małych gości w swojej siedzibie. W trakcie spotkania dzieci chętnie wysłuchały opowieści o klęsce ekologicznej, która nawiedziła te tereny 30 lat temu i przyczyniła się do wymarcia lasów na tysiącach hektarów górskich powierzchni. Na własne oczy dzieci przekonały się, że przyroda z pomocą człowieka może się na nowo odrodzić. Ten przykład skutecznej pracy leśników dał im nadzieję, że i w ich rodzinnych miejscowościach stanie się podobnie.  

Dzieci, aby zapomnieć o traumie ostatnich tygodni, spędzają czas bardzo aktywnie. W planie pobytu jest zwiedzanie Zamku Czocha, Huty Julia, Parku Miniatur, Kościoła Pokoju oraz liczne wędrówki po górach. Nasi mali goście wspólnie bawią się na kolonijnych dyskotekach, grają w kręgle i korzystają z placów zabaw. Mamy nadzieję, że po powrocie do swoich zniszczonych katastrofą miejscowości będą pełne sił i energii na mierzenie się z trudami codziennego życia ucznia w rozpoczynającym się niebawem nowym roku szkolnym.

 

O pobycie dzieci w dolnośląskich górach informowano również:

- w programie informacyjnym „Fakty” TVP Wrocław: http://wroclaw.tvp.pl/33766714/28082017-1830

- oraz w programie „Teraz wieś”: http://wroclaw.tvp.pl/33753861/27082017