Asset Publisher Asset Publisher

Odznaczenia państwowe dla leśników z Dolnego Śląska

8 czerwca w Janowie Lubelskim w ramach Ogólnopolskich Obchodów Święta Lasu odznaczenia państwowe otrzymali Adam Płaksej – dyrektor RDLP we Wrocławiu, Zyta Bałazy – emerytowana Nadleśniczy Nadleśnictwa Szklarska Poręba oraz Janusz Kobielski - Nadleśniczy Nadleśnictwa Ruszów.

Janowów Lubelski gościł przedstawicieli najwyższych władz państwowych na czele z ministrem Adamem Kwiatkowskim, sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP, sekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska Małgorzatę Golińską oraz sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciecha Skurkiewicza, parlamentarzystów, przedstawicieli władz wojewódzkich i samorządowych województwa lubelskiego, świata nauki i służb mundurowych, kombatantów, reprezentantów firm przemysłu drzewnego oraz leśników z całej Polski.

To szczególne dla braci leśnej wydarzenie zbiegło się z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę. Podkreślił to dyrektor generalny Lasów Państwowych, Andrzej Konieczny: Stulecie powrotu Polski na mapę świata jest dla nas znakomitą okazją, aby przypomnieć społeczeństwu o niebagatelnej roli jaką nasi poprzednicy odegrali w pielęgnowaniu idei wolnej ojczyzny podczas zaborów, w odzyskaniu niepodległości, umacnianiu jej i obronie.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej, podczas której homilię wygłosił dziekan duszpasterzy leśników, ksiądz Wiktor Ojrzyński. Po jej zakończeniu odsłonięto pomnik upamiętniający leśników zamordowanych i poległych w walce o wolną Polskę.

Poprzez ten pomnik pragniemy uczcić pamięć o tych przedstawicielach szeroko pojętej leśnej profesji, którzy Polsce oddali to co najcenniejsze – własne życie. (…) My leśnicy nigdy nie powinniśmy zapominać o tej wielkiej ofierze naszych poprzedników. To istotna część naszej tradycji i tożsamości zawodowej. Naszym obowiązkiem jest nie tylko pamiętać o nich, ale też przekazywać innym tę wiedzę i upowszechniać ją – mówił dyrektor Konieczny.

O genezie powstawania tego monumentu opowiedział dyrektor RDLP w Lublinie, Jerzy Sądel będący głównym pomysłodawcą idei jego budowy. – Postanowiliśmy odsłonić pomnik upamiętniający leśników, którzy swoje życie oddali w obronie Polski. Nieprzypadkowo wybraliśmy teren Nadleśnictwa Janów Lubelski. Przyczyniły się do tego przede wszystkim powstańczo-partyzanckie dzieje puszczańskich Lasów Janowskich, które w okresach wojennych zawieruch były świadkiem krwawych wydarzeń, a także stanowiły schronienie dla powstańców i partyzantów.

Odsłonięcia pomnika, usytuowanego na terenie Ośrodka Edukacji Ekologicznej „Lasy Janowskie”, dokonali minister Adam Kwiatkowski, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta RP, minister Małgorzata Golińska, sekretarz stanu w ministerstwie środowiska, dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny, wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, generalny duszpasterz leśników ks. Tomasz Duszkiewicz, dziekan duszpasterzy leśników ks. Wiktor Ojrzyński, dyrektor RDLP w Lublinie, Jerzy Sądel oraz nadleśniczy Nadleśnictwa Janów Lubelski, Henryk Rążewski.

Kolejnym etapem uroczystości było posadzenie dębu niepodległości, który poświęcony został 23 maja br. w Watykanie przez Ojca Świętego Franciszka podczas wizyty delegacji polskich leśników z dyrektorem generalnym Lasów Państwowych na czele. 

Drugą częścią Ogólnopolskich i Regionalnych Obchodów Święta Lasu była Krajowa Narada Leśników podczas której wręczono odznaczenie państwowe i resortowe, Kordelasy Leśnika Polskiego, nagrody im. Dyrektora Adama Loreta oraz statuetki Przyjaciela Lubelskich Lasów.

Wśród wielu osób odznaczonych i wyróżnionych nie zabrakło leśników dolnośląskich. Srebrne Krzyże Zasługi otrzymali: Adam Płaksej – dyrektor RDLP we Wrocławiu, Zyta Bałazy – emerytowana Nadleśniczy Nadleśnictwa Szklarska Poręba oraz Janusz Kobielski  - Nadleśniczy Nadleśnictwa Ruszów, a Odznakę za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej otrzymał Jan Paraniak, Inspektor Straży Leśnej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu

Spotkanie z bracią leśną było również okazją do odczytania listów i wystąpień zaproszonych gości.

– Z owoców codziennej pracy leśników korzysta cały naród. Z serca dziękuję całej społeczności leśniczej za ważny i cenny wkład w dbałość o piękno naszego kraju i budowanie potencjału ekonomii narodowej – napisał prezydent RP Andrzej Duda w liście, który w jego imieniu odczytał minister Adam Kwiatkowski, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta RP.

Chciałbym wyrazić swoją dumę z faktu, że w stulecie odzyskania niepodległości Ogólnopolskie Święto Lasu obchodzimy w województwie lubelskim, w Janowie Lubelskim, za co bardzo serdecznie dziękuję dyrektorowi generalnemu Lasów Państwowych Andrzejowi Koniecznemu oraz dyrektorowi lubelskiej dyrekcji LP, Jerzemu Sądlowi (,,,) Mamy lasy, mamy leśników, myśliwych i całą rzeszę ludzi przywiązanych do wszystkich tych wartości, które stanowią o polskości i narodzie polskim i za to państwu bardzo serdecznie dziękuję – mówił wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, który oprócz swojego wystąpienia odczytał list od Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Przesłanie skierowane przez Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego wygłosił poseł na Sejm RP Dariusz Bąk. Odczytano także listy od wicemarszałek Senatu Marii Koc oraz od minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej. Głos zabrał gość specjalny Krajowej Narady Leśników, zastępca sekretarza wykonawczego Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych, Andrey Vasilyev, który podkreślał, że Polska jest znakomitym przykładem realizacji koncepcji zrównoważonej gospodarki leśnej.

Uroczystości zakończył występ Zespołu Pieśni i Tańca „Lasowiacy” połączony z koncertem pieśni patriotycznych.