Lista aktualności Lista aktualności

Ochrona przeciwpożarowa w dolnośląskich lasach

Od początku roku do 24 kwietnia w lasach na terenie kraju wybuchło 3480 pożarów. Obowiązywał III, czyli najwyższy stopień zagrożenia przeciwpożarowego.

Zjawisko suszy, które utrzymuje się w dolnośląskich lasach od 2015 roku, zbiera swoje żniwo. Wilgotność ścioły bardzo często spada poniżej 10%, a zagrożenie pożarowe jest określane jako duże. Na terenie RDLP we Wrocławiu do 24 kwietnia powstało 80 pożarów lasu obejmujących powierzchnię ponad 33 ha. Analogicznie w ubiegłym roku w tym samym okresie odnotowano 49 pożarów na powierzchni około 16 ha. Wczesna wiosna to okres największego zagrożenia pożarowego w lasach.

 

24 kwietnia 2019 r. w Miłocinie odbyła się coroczna odprawa poświęcona ochronie przeciwpożarowej w dolnośląskich lasach. W odprawie uczestniczyli dyrektorzy RDLP we Wrocławiu, nadleśniczowie oraz komendanci PSP W spotkaniu udział wzięła również udział minister Beata Kempa. Podczas narady zostały poruszone kwestie dotyczący ciężkiej sytuacji w lasach ze względu na suszę oraz omówiono szczegółowe zasady współpracy operacyjnej pomiędzy jednostkami Lasów Państwowych i Straży Pożarnej.

 

Sprawne wykrywanie pożarów oraz prowadzenie akcji gaśniczych jest podstawą do walki z żywiołem, dlatego na terenie lasów Dolnego Śląska kładzie się duży nacisk na modernizacje sieci wież obserwacyjnych, wprowadza się nowe technologie wspomagające komunikację oraz przekaz informacji oraz rozbudowuje się bazy ze sprzętem ppoż. W okresie wiosennym planowane są ćwiczenia na terenach leśnych w celu doskonalenia działań gaśniczych i współpracy straży pożarnej (PSP i OSP) oraz Lasów Państwowych.

 

Leśnicy na terenie Dolnego Śląska dysponują 29 samochodami patrolowo-gaśniczymi oraz 3 samolotami gaśniczymi. W sezonie pożarowym, tj. od marca do października, zatrudnia się osoby odpowiedzialne za monitorowanie terenów leśnych i ochronę lasów przed pożarami.