Lista aktualności Lista aktualności

Polskie Domy Drewniane

W dniach 21-22 kwietnia 2017 r. dyrekcja wrocławska Lasów Państwowych zorganizowała wyjazd studyjny. Celem wyjazdu było poszerzenie wiedzy z zakresu nowych technologii budownictwa drewnianego, które idealnie wpisują się w nowo uruchomiony projekt rozwojowy Lasów Państwowych pn: „Polskie Domy Drewniane”.

Uczestnicy wyjazdu, kilkadziesiąt osób z jednostek organizacyjnych RDLP we Wrocławiu oraz kierownik projektu z DGLP, mieli okazję zwiedzić dwie nowoczesne firmy zajmujące się przerobem drewna i  produkcją domów drewnianych. Idealnym podsumowaniem wyjazdu był udział w Targach Budownictwa Drewnianego DREWDOM w Krakowie.

W pierwszym dniu uczestnicy zwiedzili rodzinną firmę Odnova w Spytkowicach u podnóża Tatr. W meandry cyklu produkcyjnego zakładu wprowadzał sam właściciel. Przedstawił cały proces przerobu surowca drzewnego od momentu jego dostarczenia do zakładu, poprzez jego obróbkę, programy do projektowania domów, aż do gotowego wyrobu finalnego. Właściciel bardzo chętnie dzielił się swoim wieloletnim doświadczeniem i wiedzą w zakresie wyboru surowca pochodzącego głównie z Lasów Państwowych. Zwracał uwagę na bardzo ważne, jego zdaniem, wymagania techniczne drewna kłodowanego  (długości, grubości, krzywizny) i związane z tym przeznaczenie poszczególnych kłód oraz najczęstsze przyczyny reklamacji. Produkowane w zakładzie drewno konstrukcyjne lite i klejone posiada wymagane przepisami certyfikaty. Co ważne, firma jest w stanie zaprojektować i wykonać budynek w dowolnej technologii, współpracując w tym zakresie z wieloma firmami budowlanymi.

Następnego dnia wyjazdu studyjnego zwiedzano zakład  TATRA HOUSE - realizujący kompleksowe zlecenia budowlane od projektu budowlanego, fundamentów, aż po dach i odbiór budynku. Firma zajmuje się budową nowoczesnych domów z drewna na terenie całej Europy, w tym również w Polsce.  Flagowym produktem firmy są domy mieszkalne całoroczne, zbudowane z płazów drewnianych i izolowane wełną mineralną.

Tzw. „wisienką na torcie" wyjazdu studyjnego była możliwość udziału w Targach Budownictwa Drewnianego DREWDOM w Krakowie. W jednym miejscu można było zapoznać się z  różnorodnymi innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi prezentowanymi przez szeroką gamę firm.

Serdecznie dziękujemy, w imieniu organizatorów, wszystkim uczestnikom wyjazdu. Liczymy, że zdobyta wiedza  przyczyni do promocji drewna jako idealnego materiału do budowy polskich domów.