Lista aktualności Lista aktualności

Seminarium turystyczne „Rozwój turystyki w lasach Kotliny Kłodzkiej”

19 listopada 2019 roku odbyło się seminarium turystyczne pt. „Rozwój turystyki w lasach Kotliny Kłodzkiej”. Zorganizowane zostało przez Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej Oddział w Brzegu, Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych we Wrocławiu oraz Polskie Towarzystwo Leśne.

19 listopada 2019 roku odbyło się seminarium turystyczne pt. „Rozwój turystyki w lasach Kotliny Kłodzkiej”. Zorganizowane zostało przez Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej Oddział w Brzegu, Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych we Wrocławiu oraz Polskie Towarzystwo Leśne.

Całe spotkanie poprowadził dyrektor BULiGL Janusz Bańkowski. Uczestnikami seminarium byli naukowcy, leśnicy, przedstawiciele Parków Narodowych oraz samorządowcy. W tym roku tematem dominującym w wystąpieniach były szlaki rowerowe na terenach leśnych.

Duet nadleśniczego oraz burmistrza ze Świeradowa przybliżył słuchaczom ideę tworzenia singletracków i runtraków. Autorzy prezentacji, podczas swojego wystąpienia podali wręcz gotowe rozwiązania, jakie mogą stosować samorządy z nadleśnictwami w innych rejonach Polski.

Adam Dudzin z dyrekcji wrocławskiej umiejętnie przedstawił problemy oraz rozwiązania udostępniania terenów leśnych dla osób niepełnosprawnych, w tym poruszających się na wózkach. Rajmund Papiernik z Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej podczas swojej prezentacji pokazał w jaki sposób organizacje turystyczne promują i zachęcają mieszkańców Dolnego Śląska, Polski oraz mieszkańców zagranicy do turystyki rowerowej oraz uprawiania wszelakich sportów na terenie naszego województwa.

Serię wystąpień zakończyła dr Ewa Kurowska, która przedstawiła pierwszą w Polsce strategię rozwoju turystyki w Parku Narodowym Gór Stołowych i jego otoczeniu. Po części referatowej otwarto panel dyskusyjny, moderowany przez prof. dr hab. Andrzeja Czerniaka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Po godzinnej części dyskusyjnej, podczas której padło wiele stwierdzeń i pytań zarówno ze strony samorządów jak i Lasów Państwowych oraz Parków Narodowych, zgodnie stwierdzono że wzajemna współpraca jest środkiem do osiągnięcia sukcesu.

Całe seminarium podsumował dyrektor RDLP we Wrocławiu Paweł Górski. Nie szczędząc słów pochwały dla organizatorów i uznania dla prelegentów, wyraził swoje duże zadowolenie z uczestnictwa przedstawicieli lokalnych samorządów, których głos w dyskusji jest kluczowy przy realizacji przedsięwzięć turystycznych. Dyrektor w swojej wypowiedzi zaproponował również temat następnego spotkania, który skupiać się winien przede wszystkim na poszukiwaniu dodatkowych źródeł finansowania dla wspólnych, samorządowo-leśnych inwestycji.

Dodatkową atrakcją dla uczestników seminarium turystycznego była degustacja zdrowych produktów promowanych wspólnym znakiem „Dobre z lasu”  - przygotowana przez RDLP we Wrocławiu.