Lista aktualności Lista aktualności

Uwaga, mocno wieje!

Zamiast śniegu, przyszedł wiatr. Huragan Ciara, bo o nim mowa, od niedzieli daje się we znaki dolnośląskim lasom.

W naszych nadleśnictwach w miarę możliwości trwa szacowanie szkód po wichurach. Niestety, nadal mocno wieje i jest bardzo niebezpiecznie. Dlatego na szczegółowe informacje odnośnie rozmiarów strat w drzewostanach musimy jeszcze poczekać. Bezpieczeństwo naszych pracowników terenowych jest w tym momencie najważniejsze.

Przypomnijmy, że silny wiatr jest jednym czynników niszczących lasy. Może powodować poważne mechaniczne uszkodzenia pojedynczych drzew oraz całych drzewostanów. W zależności od prędkości wiatru szkody mają różną postać. Silne podmuchy łamią wierzchołki i gałęzie oraz pnie drzew (wiatrołomy), mogą także wywracać całe drzewa (wywroty, wiatrowały). Drzewa, które nie poddają się naporowi huraganu i tak często zostają uszkodzone - wiatr może powodować utratę liści, nadrywanie systemów korzeniowych oraz wewnętrzne spękania pni. Oprócz tego efektem działania wiatru mogą być liczne zranienia drzew, powstałe w wyniku wzajemnego uderzenia się gałęzi, bądź otarcia przez łamiące się lub wywracające sąsiednie drzewa. Tak osłabiony las traci swoją naturalną odporność na ataki patogenicznych grzybów i szkodników owadzich.

Leśnicy, aby zapobiec szkodom od silnego wiatru, prowadzą wiele działań z zakresu urządzania, hodowli i ochrony lasu. Szkód nie da się całkowicie uniknąć, ale przez kształtowanie odpornych, dobrze zagospodarowanych przestrzennie drzewostanów, można je znacznie ograniczyć.

 

PAMIĘTAJ:

•     ZACHOWAJ OSTROŻNOŚĆ, JEŚLI NIE MUSISZ, NIE PLANUJ WYCIECZKI DO LASU,

•     NA SZLAKACH MOGĄ ZALEGAĆ POŁAMANE DRZEWA, WISIEĆ OBŁAMANE GAŁĘZIE

•     DAJ SŁUŻBOM LEŚNYM CZAS NA SPRAWDZENIE I UPRZĄTNIĘCIE NIEBEZPIECZNYCH MIEJSC.