Lista aktualności Lista aktualności

W lwóweckich lasach powstaną trasy singletrack

Las to idealny teren do wypoczynku i rekreacji, ale także do uprawiania wielu aktywności sportowych. A jazda na rowerze górskim po singlach, czyli zrównoważonych trasach kolarstwa górskiego zlokalizowanych na terenach leśnych sprawia podwójną radość.

Singletrack są to specjalnie zaprojektowane terenowe ścieżki do jazdy rowerem górskim (MTB). Ich ważnym elementem oraz zaletą jest to, że są jednokierunkowe, o niewielkiej szerokości dostosowanej do poruszania się rowerem, a także są oddzielone od ruchu pieszego, co zapewnia im bezpieczeństwo. Dodatkowo ogromną zaletą tych szlaków rowerowych  jest, to że mogą mieć różny stopień trudności, dlatego każdy rowerzysta – mniej bądź bardziej zaawansowany znajdzie coś dla siebie.

Na terenie dolnośląskich lasów ścieżek typu singletrack mamy już ponad 472 km. Znaleźć je można na terenach 13 jednostek, w nadleśnictwie: Bardo, Henryków, Bystrzyca Kłodzka, Zdroje, Jugów, Międzylesie, Miękinia, Ruszów, Lądek Zdrój, Szklarska Poręba, Śnieżka, Świeradów Zdrój i Złotoryja.

A w najbliższej przyszłości dołączy do tego grona Nadleśnictwo Lwówek Śląski. Ponieważ po dziesięciu latach starań został podpisany list intencyjny pomiędzy nadleśnictwem, powiatami lwóweckim i jeleniogórskim, gminami Lubomierz, Jeżów Sudecki, Wleń i Stara Kamienica, a także Stowarzyszeniem Pławna. Planowana nowa rowerowa trasa ma powstać nad jeziorem pilchowickiem ma mieć 34 km, a jej koszt jest szacowany na ok. 4 mln zł.

Trasy rowerowe w dużej części będą przebiegać przez grunty leśne Nadleśnictwa Lwówek Śląski. Tereny wokół zbiornika Pilchowickiego są atrakcyjne  turystycznie, choć wiele lasów jest  trudnodostępnych.  Nadleśnictwo Lwówek Śląski jest otwarte na takie działania. Budowa singletracków pozwoli na realizację ważnej funkcji społecznej  lasów wokół jeziora pilchowickiego, a także udostępni rowerowym turystom trudniejsze tereny leśne.