Aktualności Aktualności

Powrót

Dziki collage świadomego myśliwego i gotującego

Dziki collage świadomego myśliwego i gotującego

DZIKO PYSZNE SMAKI ŻMIGRODZKIEGO LASU

To było prawdziwe kulinarne szaleństwo, obieranie, krojenie, smażenie, porcjowanie i na koniec to, co najlepsze — degustowanie! Przy tym dużo szczegółowej wiedzy, praktycznych porad o tym, gdzie można pozyskać produkty Dobre z Lasu, a do tego ogrom dobrej zabawy i cudowna atmosfera.

To właśnie zgotowali sobie uczestnicy warsztatów pod nazwą „Dziki collage świadomego myśliwego i gotującego” zorganizowanych przez Nadleśnictwo Żmigród, pod patronatem honorowym Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu, oraz czujnym okiem mistrza kulinarnego Jakuba Wolskiego specjalizującego się w przyrządzaniu dań z dziczyzny i pani Anny Wierzbickiej, czuwającej od strony naukowej nad całym warsztatem.

Jak przekonywali prowadzący, nie może być smacznej kuchni bez zdrowych i naturalnych, odpowiednio dobranych produktów takich jak zioła, owoce runa leśnego, grzyby czy wreszcie dziczyzna, które są źródłem ekologicznej i przede wszystkim naturalnej żywności pochodzącej z polskich lasów.

To wyjątkowe wydarzenie, promujące prawidłowe żywienie, miało zainspirować młodych adeptów leśnictwa i gastronomii do wspólnego gotowania oraz motywować młodzież uczącą się w Technikum Leśnym im. prof. Władysława Jedlińskiego w Miliczu i Powiatowym Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Żmigrodzie do szukania sposobów na zdrowe odżywianie, świadome korzystanie z zasobów naturalnych środowiska z dbałością o zachowanie trwałości i różnorodności gatunków a kto wie, być może w niedalekiej przyszłości — na rozwój własnej działalności gospodarczej opartej o produkty pochodzenia leśnego.

Warsztaty kulinarne poprzedzone były krótkim spotkaniem z młodzieżą, które poprowadziła pani Anna Wierzbicka — pracownik naukowy katedry zoologi, łowiectwa i ochrony lasu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, na temat tego, jak świadomie pozyskiwać i przetwarzać zioła, grzyby, owoce runa leśnego oraz dziczyznę, a także skąd je wziąć i dlaczego tak ważne znaczenie ma prawidłowe odżywianie, oparte na komponowaniu potraw z naturalnych składników.

Mistrz kulinarny Jakub Wolski, angażując bezpośrednio młodzież w gotowanie, pokazał, jak w krótkim czasie można przyrządzić pyszne jedzenie przy użyciu naturalnych składników w bardzo prosty sposób.

Uczestnicy warsztatów wspólnie z prowadzącymi przygotowali gulasz z sarny oraz to, co z pewnością młodzież lubi zjadać najbardziej, a więc przepyszne dzikie burgery z jeleniną i deepem majonezowo — jałowcowym.

Warsztaty jeszcze trwały w najlepsze, a uczestnicy już pytali, na kiedy zaplanowane jest kolejne tego typu spotkanie, ponieważ z pewnością będą chętni wziąć w nim udział.

Zajęcia zakończyły się degustacją przygotowanych potraw oraz gamy produktów marki Dobre z Lasu, wśród których znajdowały się m.in. wędliny, miody, musy, herbatki i lemoniady owocowe oraz pozostałe przetwory pochodzące wprost z polskich lasów, oraz quizem wiedzy przygotowanej przez edukatorów leśno — przyrodniczych Nadleśnictwa Żmigród dla podsumowania zdobytych przez uczestników warsztatów umiejętności.

Zresztą zobaczcie sami, jak ciekawie przebiegały nasze warsztaty, oglądając naszą foto galerię.

Zapraszamy również do Leśnego Kompleksu Promocyjnego Lasy Doliny Baryczy Nadleśnictwo Żmigród oraz śledzenia wydarzeń na naszym Facebook"u, a także na https://www.dobrezlasu.pl, gdzie znajdziecie przepyszne i co najważniejsze zdrowe produkty spożywcze marki Dobre z Lasu.