Aktualności
Przeciwdziałania nielegalnemu składowaniu i deponowaniu odpadów na terenach leśnych i gruntach rolnych.
Przeciwdziałania nielegalnemu składowaniu i deponowaniu odpadów na terenach leśnych i gruntach rolnych.
27 czerwca br., w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu odbyła się konferencja nt. przeciwdziałania nielegalnemu składowaniu i deponowaniu odpadów na terenach leśnych i gruntach rolnych.
Celem spotkania było przedyskutowanie oraz zaplanowanie działań służb wojewódzkich w walce z nielegalnym składowaniem i deponowaniem odpadów na terenach leśnych i użytkach rolnych, a udział w nim wzięli przedstawiciele służb wojewódzkich i odpowiednich instytucji: Wojewody Dolnośląskiego, Kierownictwa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Kierownictwa Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa we Wrocławiu, Kierownictwa Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej oraz Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu.
Pan Tomasz Kubicki - Zastępca Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska zwrócił uwagę na problem, że „od pewnego czasu, czyli od zeszłego roku mamy w województwie dolnośląskim Wydział Zwalczania Przestępczości Środowiskowej. Dzięki temu, że te osoby z tego wydziału są dostępne 24/7 ta nasza skuteczność jest większa. Jako przykład mogę podać nasze działania w Trzebieniu w okolicach Bolesławca. Większość znalezionych odpadów jest już zutylizowana, a teren będzie stopniowo przywracany przez administracje wojskowe”.
Dyrektor RDLP we Wrocławiu pan Tadeusz Łozowski przedstawił problem szkodnictwa leśnego, polegającego na nielegalnym wywozie śmieci do lasu mówiąc m.in. o kosztach jakie ponoszą Lasy Państwowe na utylizację takich nieczystości. Tylko w 2022 roku RDLP we Wrocławiu dokonała wywozu i utylizacji 5300 m3 śmieci za kwotę 1.143 tys. zł.
Sytuacja posobnie przedstawia się w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa. „Chciałbym zauważyć, że więcej ludzi zaczyna zauważać ten problem i sami zgłaszają nam, nie tylko instytucje, ale też rolnicy problem, jaki jest na naszych gruntach. My co roku usuwamy odpady za ponad 1 mln zł”. - mówił Maurycy Rakowski z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
Uważamy, że spotkanie było bardzo potrzebne i cieszymy się, że co raz więcej instytucji widzi problem i szuka rozwiązań na walkę z nielegalnymi wysypiskami śmieci.
Mamy nadzieję, że wzajemne poznanie się osób odpowiedzialnych za problem śmieci w instytucjach uczestniczących w spotkaniu ułatwi dalszą współpracę.