Aktualności Aktualności

Powrót

REKORD POLSKI - NAJWYŻSZE DRZEWO ZNAJDUJE SIĘ WNA TERENIE NADLEŚNICTWA BARDO ŚLĄSKIE

REKORD POLSKI - NAJWYŻSZE DRZEWO ZNAJDUJE SIĘ WNA TERENIE NADLEŚNICTWA BARDO ŚLĄSKIE

Miło Nam poinformować, że najwyższe drzewo w Polsce a co za tym "Rekord Polski" rośnie na terenie Naszego Nadleśnictwa Bardo Śląskie a dokładniej na terenie Leśnictwa Opolnica. 

Jest to daglezja zielona (Pseudotsuga menziesii) w wieku ok. 120 lat, której wysokość to 59,40 m. Obwód pierśnicowy pnia, czyli obwód zmierzony na wysokości pierśnicy tj. 130 cm, wynosi 349 cm, a rozpiętość korony wynosi 12 m. (Dane z dnia pomiaru drzewa).

Powyższą informację podał na stronie "https://mapadrzew.com" , zespół pracowników MGGP Aero wykonujacy badania związane z analizą danych z lotniczego skanowania laserowego udostępnionych dla całego kraju przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii.

W wyniku analizy materiału wyjsciowego "danych  cyfrowych z LIDARA" wytypowano kilkadziesiąt drzew rosnących w rejonie Gór Bardzkich jako potencjalnych kandydatów na miano najwyższego drzewa w kraju. Ostateczne wytypowano jedno najwyższe drzewo, które zostało pomiarzone bezpośrednio w terenie.

 

Relację z pomiarów można obejrzeć na stronie Krajowej Mapy Koron Drzew™

Nasza Daglezja otrzymała imię "Helena" i pokonała poprzednią rekordzistkę też Daglezję rosnącą w Beskidzie Zywieckim, która miała 58,20m wysokości (link do strony Rejestr Polskich Drzew Pomnikowych ).

 

Nadleśnictwo Bardo Śląskie aby zachować tak piękne drzewo dla innych pokoleń zwróci się z wnioskiem o ustanowienie jego jako "POMNIK PRZYRODY".

 

Ciekawostką jest również, że w okolicy niedaleko stanowiska gdzie znajduje się Nasza Daglezja rośnie ogromny Świerk o wymiarach: wiek około - 142 lata, wysokość około 53,5m (do weryfikacji ze względu na błąd pomiaru - pomiar został wykonany za pomocą dalmierza laserowego) oraz obwód pnia równy 405cm.

Nadleśnictwo również wnosi się z zamiarem zgłoszenia tego drzewa ze względu na jego potężne wymiary jako kandydata na POMNIK PRZYRODY.