Aktualności Aktualności

Powrót

Uroczyste otwarcie wystawy w Sejmie

Uroczyste otwarcie wystawy w Sejmie

5 lutego w holu głównym Sejmu odbył się wernisaż wystawy fotografii "Góry Izerskie - Polana Jakuszycka", zorganizowanej przez Karkonosko-Izerski Zespół Parlamentarny z leśnikami z Nadleśnictwa Świeradów. Wystawę otworzyła marszałek Sejmu Ewa Kopacz.

- To właśnie dzięki miejscowym leśnikom, którzy odbudowali tamtejsze lasy i je pielęgnują, Polana Jakuszycka jest tak urodziwa, tak atrakcyjna i ściągają do niej co roku tysiące narciarzy - podkreślał Julian Gozdowski.

W uroczystości uczestniczyło wielu posłów, senatorów i leśników, także innych zaproszonych gości. Marszałek Sejmu przypomniała, że Góry Izerskie są miejscem, w którym stykają się trzy europejskie regiony: Śląsk, Czechy i Łużyce. Zwróciła uwagę na przyrodnicze piękno tego masywu, z rzadkimi okazami roślin, ptaków i zwierząt. Ewa Kopacz podkreśliła, że to w sercu Gór Izerskich znajduje się słynna Polana Jakuszycka, wyróżniająca się doskonałymi warunkami do uprawiania narciarstwa biegowego. W tym roku odbędzie się tu po raz 38. Bieg Piastów - najstarsza i największa w Polsce międzynarodowa impreza narciarska. w której uczestniczy co roku kilka tysięcy biegaczy.

- Jest to też rejon dobrej współpracy lokalnych samorządów, polskich i czeskich, owocującej między innymi utworzeniem w dolinach rzek Izery i Jizerki "astronomicznego ogrodu" - transgranicznego Parku Ciemnego Nieba - dodała pani marszałek.


Na temat urody Polany Jakuszyckiej i okolic mówił również podczas otwarcia wystawy legendarny komandor Biegu Piastów i jego założyciel, Julian Gozdowski. Wymieniał parokrotnie, że dużą rolę w Biegu Piastów, którego był pionierem, odgrywali i wciąż odgrywają leśnicy. - To właśnie dzięki miejscowym leśnikom, którzy odbudowali tamtejsze lasy i je pielęgnują, Polana Jakuszycka jest tak urodziwa, tak atrakcyjna i ściągają do niej co roku tysiące narciarzy - podkreślał Julian Gozdowski.

Na wątek współpracy z organizatorami turystyki w Górach Izerskich zwrócił również uwagę Wiesław Krzewina, nadleśniczy Nadleśnictwa Świeradów, który wraz z posłanką Zofią Czernow, przewodniczącą Karkonosko-Izerskiego Zespołu Parlamentarnego, był gospodarzem spotkania.

- Ta wystawa pokazuje wyjątkowość Gór Izerskich, pełnych atrakcji przyrodniczych, którymi obdarzyła je natura. Ze względu na swoją ogromną wartość są chronione, lecz także dostępne dla turystów. Mamy tu ponad 200 km tras rowerowych, jest 100 km najlepszych na świecie tras biegowych. Lokalna społeczność i my, leśnicy, chronimy ten region nie przed człowiekiem, ale dla człowieka - przekonywał Wiesław Krzewina.

Ekspozycja z fotografiami ukazujących piękno Gór Izerskich i tamtejszych lasów (ciągnących się od Szklarskiej Poręby przez Świeradów-Zdrój aż do Łużyc) będzie czynna do 7 lutego.


Wystawa prezentuje fotografie Gór Izerskich położonych w południowo-zachodniej Polsce. Można tu znaleźć m.in. wiele rzadkich gatunków roślin, niespotykane torfowiska, będące pod ochroną gatunki zwierząt, jak choćby najmniejsza europejska sowa - sóweczka zwyczajna. Można też podziwiać zarówno lasy dębowe, podobne do tych w cieplejszych rejonach Europy, jak i bory świerkowe oraz torfowiska typowe dla dalekiej Skandynawii. To także cudowne miejsce, gdzie ciemność nocy jest nieskażona sztucznym światłem. Czyste powietrze i brak źródeł sztucznego światła pozwalają dojrzeć ponad 2000 gwiazd. Dlatego właśnie tam powstał pierwszy w Polsce Park Ciemnego Nieba.