Lista aktualności
POSADZILIŚMY LAS PAMIĘCI JANA PAWŁA II
POSADZILIŚMY LAS PAMIĘCI JANA PAWŁA II
Wiosenne odnowienia lasu w Nadleśnictwie Jawor zostały zakończone.
Pod hasłem #ŁĄCZĄ NAS DRZEWA, wspólnie z wieloma instytucjami, lokalną społecznością oraz firmami prywatnymi posadziliśmy różne gatunki drzew w kilku leśnictwach na terenie Nadleśnictwa Jawor.
Ostatnie wspólne sadzenie lasu tej wiosny zadedykowano pamięci Jana Pawła II- wielkiego Polaka znanego z umiłowania przyrody.
W akcji sadzenia lasu na terenie leśnictwa Kłaczyna udział wzięło 75 osób: samorządowcy, przedstawiciele PSP, policji, Parku Krajobrazowego Chełmy oraz pracownicy fabryki Mercedes. Do akcji włączyło się również kilku emerytowanych pracowników Nadleśnictwa.
Wspólnymi siłami posadziliśmy 3500 sadzonek jodły.
Naszym gościom bardzo dziękujemy.
Dni Odry 2023
Dni Odry 2023
W sobotę we Wrocławiu Leśny Kompleks Promocyjny Sudety Zachodnie gościł na pikniku z okazji 7. Dni Odry 2023.
Cykliczna impreza organizowana przez Urząd Miasta Wrocławia ma na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa jak bezpiecznie korzystać z atrakcji związanych z rzeką oraz jak o nią dbać.
Podczas wydarzenia nie zabrakło edukacji przyrodniczo-leśnej!
Leśny Kompleks Promocyjny „Sudety Zachodnie” wystawił swoje stoisko edukacyjne, na którym czekały ciekawe warsztaty. Wrocławianie mogli dowiedzieć się jak bezpiecznie korzystać z lasu. Jak odczytywać numerki na słupkach oddziałowych, tak aby nie zgubić się w lesie. Młodsze osoby mogły spróbować swoich sił na ścieżce zmysłów. Dużym zainteresowaniem cieszył się również leśny plener z użyciem farb z naturalnych barwników.
Dziękujemy za zaproszenie oraz duże zainteresowanie! Do zobaczenia za rok!
Uroczystości 3 maja we Wrocławiu.
Uroczystości 3 maja we Wrocławiu.
Święto Narodowe Trzeciego Maja w 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.
Na uroczystym apelu, pod pomnikiem przy Panoramie Racławickiej, zebrali się oficerowie, żołnierze, kombatanci, funkcjonariusze, przedstawiciele władz państwa i samorządów. W uroczystych obchodach nie zabrakło przedstawiciela RDLP we Wrocławiu.
Były przemówienia, salwy honorowe i wieńce.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
2 maja na bulwarze Marii i Lecha Kaczyński przed Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim we Wrocławiu odbyły się oficjalne wojewódzkie obchody Święta Flagi.
W uroczystościach nie zabrakło także przedstawiciela RDLP we Wrocławiu.
Przypominamy, że obchodzony 2 maja Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to jedno z najmłodszych świąt państwowych. Zostało ustanowione w 2004 roku.
Gajówka z Rudy Milickiej w gronie zwycięzców I Konkursu Nasz Zabytek
Gajówka z Rudy Milickiej w gronie zwycięzców I Konkursu Nasz Zabytek
Gajówka w Rudzie Milickiej w Nadleśnictwo Milicz, Lasy Państwowe trafiła do grona zwycięzców I Konkursu Nasz Zabytek organizowanego przez Most the Most.
Zakończył się I Konkurs "Nasz Zabytek", organizowany przez Fundację Most the Most.
Konkurs obejmował województwa dolnośląskie, łódzkie, pomorskie, podlaskie i warmińsko-mazurskie, a jego celem było wybranie zabytkowego obiektu, który zasługuje na rewaloryzację i nadanie mu nowej funkcji społecznej.
W okresie od 6 lutego do 5 marca 2023 roku, Fundacja otrzymała aż 2888 zgłoszeń od mieszkańców, dotyczących 215 zabytkowych obiektów.
Dzień Bez Śmiecenia
Dzień Bez Śmiecenia
Tylko słoik śmieci rocznie!
Wiecie, że przeciętnie Polak wytwarza około 300 kg śmieci rocznie! I niestety każdego roku część z tych śmieci znajduje się w lesie.
Leśnicy z Lasów Państwowych usuwają co roku taką ilość odpadów, jaka zmieściłaby się w 1000 wagonów kolejowych!
Likwidacja tych nielegalnych wysypisk to koszt ok. 19 mln zł!
Brak świadomości, ale i odpowiednich nawyków, które pozwoliłyby redukować ilość wytwarzanych opadów, prowadzą do tego, że w zatrważającym tempie zanieczyszczamy nasze środowisko.
Dzisiaj chcemy Was zaprosić do wdrożenie dobrych praktyk w tym temacie. Ze świadomą konsumpcją oraz ograniczaniem wytwarzania odpadów i śmieci związana jest zasada 5R.
5R to skrót od 5 angielskich słów:
➡refuse – odmawiaj - zrezygnuj z rzeczy, których tak naprawdę wcale nie potrzebujesz (np. darmowych plastikowych gadżetów),
➡reduce – zmniejszaj - dostosuj liczbę nabywanych produktów do Twoich realnych potrzeb,
➡reuse – używaj ponownie - ponowne używaj produktów, które się do tego nadają lub zastępuj „jednorazówki” przedmiotami wielokrotnego użytku (np. materiałową torbą na zakupy zamiast plastikowej),
➡recycle – poddawaj recyklingowi - znajduj nowe zastosowania dla zakupionych rzeczy i je przerabiaj,
➡rot – kompostuj - kompostuj odpady biodegradowalne.
Ważne, by wdrażać powyższe zasady właśnie w tej kolejności.
Cel numer 12 zrównoważonego rozwoju to odpowiedzialna konsumpcja i produkcja. Pamiętajmy, że choć może brzmi to banalnie, to nasz wybór ma znaczenie!
Bea Johnson, propagatorka idei Zero Waste wytwarza razem ze swoją czteroosobową rodziną tylko jednolitrowy słoik odpadów rocznie!
Dziś obchodzimy #DzieńBezŚmiecenia.
Dlatego dziś warto zwrócić szczególną uwagę na śmieci, które produkujecie. Może pojawi się pomysł jak jeszcze można zmniejszyć ich ilość śmieci w Waszym gospodarstwie domowym?
Las Pamięci Jana Pawła II
Las Pamięci Jana Pawła II
Święto Flagi w Nadleśnictwie Jugów
Święto Flagi w Nadleśnictwie Jugów
0
0
0
Nadleśnictwo Jugów oraz Starosta Wałbrzyski zapraszają na Święto Flagi !!!
Międzynarodowy Dzień Ziemi - Społeczna akcja sadzenia lasu.
Międzynarodowy Dzień Ziemi - Społeczna akcja sadzenia lasu.
W piątek 21 kwietnia 2023 r. na terenie Nadleśnictwa Wołów, odbyła się społeczna akcja sadzenia lasu.
W wydarzeniu uczestniczyli Pracownicy Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, którzy dzielnie sadzili „zielonym do góry”.
Swoją postawą i zapałem pokazali jaką radość może sprawić obcowanie z przyrodą oraz ciężka praca na łonie natury.
W ten sposób uczciliśmy największe międzynarodowe święto ekologiczne – Międzynarodowy Dzień Ziemi.
Aktywny weekend dla dolnośląskich harcerzy
Aktywny weekend dla dolnośląskich harcerzy
Dzień Ziemi
Dzień Ziemi
Dzień Ziemi co roku przypada na 22 kwiecień. Jednak w Nadleśnictwie Jawor obchody tego wyjątkowego dnia rozpoczęły się już 20 kwietnia. Z tej okazji zorganizowane zostało wspólne sadzenie lasu wraz z Jaworskim Stowarzyszeniem Seniorów „ Złota Jesień” w leśnictwie Chełmiec.
Wydarzenie było kameralne ponieważ nie wszystkim chętnym osobom udało się dotrzeć do Nadleśnictwa. Choć grupa nie była liczna, to wszystkim towarzyszył duży zapał do pracy. Po zakończeniu sadzenia, kierując się na poczęstunek przy ognisku, uczestnicy pozbierali śmieci przy drodze leśnej. Wszyscy czuli dużą satysfakcję z wykonanej pracy.
Tymczasem apelujemy, aby zawsze, bez względu na okazję, napotkane śmieci zabrać ze sobą.
Serdecznie dziękujemy.
#Łączą nas drzewa
#Łączą nas drzewa
Autorzy zdjęć: Jolanta Cerek, Artur Oksiński
Za nami kolejna akcja pod hasłem: „Łączą nas drzewa”. Tym razem odnawialiśmy las w Nadleśnictwie Jawor na terenie Leśnictwa Męcinka.
W wydarzeniu udział wzięli uczniowie II klas Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworze wraz z wychowawcami. Cała grupa liczyła 65 osób.
Młodzież uczestniczyła w tego typu pracach po raz pierwszy. Ich zdaniem było to ciekawe doświadczenie. Wśród pracujących uczniów słychać było rozmowy: „To lepsze niż W-F”.
Uczniowie posadzili sadzonki dęba oraz jodły na dwóch gniazdach o łącznej powierzchni 28 arów. Po ciężkiej pracy na uczestników czekało ognisko oraz upominki. Nadleśnictwo Jawor dziękuje za współpracę. Do zobaczenia na leśnych ścieżkach.
Powołanie Nadleśniczego Nadleśnictwa Bystrzyca Kłodzka
Powołanie Nadleśniczego Nadleśnictwa Bystrzyca Kłodzka
W dniu 21 kwietnia 2023 roku w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu p.o. Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu Tadeusz Łozowski powołał na stanowisko Nadleśniczego Nadleśnictwa Bystrzyca Kłodzka Pana Jerzego Adamka.
LAS PAMIĘCI JANA PAWŁA II
LAS PAMIĘCI JANA PAWŁA II
Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
W czwartek (13 kwietnia) we Wrocławiu odbyły się obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Ten dzień, nie tylko dla członków Rodzin Katyńskich, ale również dla wielu wrocławian rozpoczął się od Mszy Świętej w Kościele Garnizonowym pw. św. Elżbiety. Tuż po nabożeństwie obchody przeniosły się pod Pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W uroczystościach uczestniczył przedstawiciel RDLP we Wrocławiu gdzie pod pomnikiem w imieniu Leśników Dolnośląskich złożył wiązankę kwiatów.
Informacja o opryskach na terenie Nadleśnictwa
Informacja o opryskach na terenie Nadleśnictwa
W związku ze wzrastającym zagrożeniem ze strony owada – barczatki sosnówki (Dendrolimus pini L.), Nadleśnictwo Świętoszów informuje, że w dniach 20.04.2023 – 23.04.2023 r. na terenie leśnictw:
- Ławszowa
- Głębokie
- Przejęsław
- Dębowiec
planowane jest przeprowadzenie zabiegów agrolotniczych w celu ograniczania jej populacji.
Dokładny termin uzależniony jest od warunków pogodowych oraz rozwoju owadów. Zabiegiem zostanie objęta powierzchnia ok. 2 280 ha.
Pola zabiegowe oznaczono na mapie kolorem zielonym.
Zabieg realizowany będzie z zastosowaniem środków Foray 76B i Mospilan 20 SP.
Powierzchnia leśna objęta opryskiem oznaczona będzie tablicami informującymi o zakazie wstępu.
Środki są nieszkodliwe dla ludzi.
Powodem przeprowadzenia zabiegów z wykorzystaniem aparatury lotniczej jest stwierdzone zagrożenie, które zostało określone na podstawie materiałów prognostycznych uzyskanych w trakcie przeprowadzenia jesiennych (rok 2022) i wiosennych (rok 2023) kontroli występowania szkodników, obserwacji stopnia defoliacji drzewostanów sosnowych oraz innych prac prognostycznych.
Wykorzystanie aparatury agrolotniczej pozwala wykonać zabieg sprawnie na znacznym obszarze w określonym czasie, co ma istotne znaczenie z punktu biologii zwalczanych organizmów szkodliwych oraz zminimalizuje oddziaływanie na środowisko. Liczby gąsienic w koronach drzew oraz stopień defoliacji świadczą, że prowadzenie akcji ograniczenia występowania szkodliwych owadów leśnych jest niezbędne z uwagi na istotne zagrożenie dla trwałości lasu.
Wspólne szkolenie Straży Granicznej i Straży Leśnej
Wspólne szkolenie Straży Granicznej i Straży Leśnej
W ramach podpisanego porozumienia przez Komendanta Głównego Straży Granicznej i Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 24 stycznia 2023 r. dotyczącego współdziałania Straży Granicznej i Lasów Państwowych, przeprowadzono w dniu 5.04.2023 r. na terenie Nadleśnictwa Lwówek Śląski wspólne szkolenie instruktorów strzelectwa Straży Leśnej oraz instruktorów strzelectwa Straży Granicznej z Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu.
Szkolenie miało na celu wymianę doświadczeń w obsłudze broni długiej oraz krótkiej, co zaowocowało podniesieniem wiedzy i umiejętności instruktorów strzelectwa.
Lasy Państwowe dofinansują modernizację drogi w Gminie Siechnice
Lasy Państwowe dofinansują modernizację drogi w Gminie Siechnice
W dniu 6 kwietnia 2023 roku została podpisana umowa w sprawie dofinansowania modernizacji ulicy Kolejowej w miejscowości Kotowice w Gminie Siechnice. Umowę podpisali Pan Milan Ušak – Burmistrz Siechnic oraz Pan Grzegorz Pietruńko – Nadleśniczy Nadleśnictwa Oława. Podpisanie umowy odbyło się w obecności Pani Małgorzaty Mokrowskiej – radnej i mieszkanki Kotowic oraz Pana Jacka Adamczyka – sołtysa Kotowic.
Dofinansowane przedsięwzięcie jest kontynuacją rozpoczętych w minionym roku prac nad modernizacją drogi gminnej w miejscowości Kotowice, pełniącej jednocześnie bardzo ważną funkcję dla gospodarki leśnej. Aktu podpisania umowy dokonano w terenie, na fragmencie wyremontowanej drogi.
Środki finansowe przeznaczone na dofinansowanie modernizacji drogi pochodzą z Funduszu Leśnego Lasów Państwowych.
Życzenia Wielkanocne
Życzenia Wielkanocne
Wielkanoc to czas nadziei i otuchy. Czas odradzania się wiary w siłę Chrystusa oraz w innego człowieka.
Z okazji Świąt przesyłam Państwu moc serdecznych życzeń .
Pogody w sercu oraz czasu spędzonego w gronie rodziny i przyjaciół.
Życzę, aby ten czas świąteczny przyniósł radość oraz wzajemną życzliwość.
Niech Zmartwychwstanie napełni Nas wszystkich pokojem i wiarą.
Życzy
Tadeusz Łozowski
Dyrektor
Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu
Leśnicy z Nadleśnictwa Oława uratowali młodego daniela
Leśnicy z Nadleśnictwa Oława uratowali młodego daniela
Niecodzienna sytuacja miała miejsce na terenie Nadleśnictwa Oława w kompleksie leśnym przy miejscowości Bystrzyca. W dniu 3 kwietnia br. strażnicy leśni otrzymali zgłoszenie od zaniepokojonej spacerowiczki, która zauważyła młodego byka daniela bezskutecznie próbującego oswobodzić się z oplatającego jego poroże materiału. Na miejscu okazało się, że zwierzę zaplątało się w resztki po wyrzuconym do lasu… dywanie. Młody daniel był bardzo wycieńczony, jednak nie dawał za wygraną próbując wyswobodzić się z opresji. Akcja ratunkowa przebiegła sprawnie. Daniela udało się przytrzymać i uwolnić, rozcinając sznury oplatające poroże.
Powyższa sytuacja znakomicie obrazuje jak negatywne i nieprzewidywalne skutki dla środowiska leśnego ma jego zaśmiecanie. Bezmyślnie wyrzucane do lasu odpady potrafią zmienić się w śmiertelną pułapkę dla jego mieszkańców.
Zdjęcia i film Marek Kubik

fot. Shutterstock (źródło)

