Asset Publisher Asset Publisher

„Łączą nas Drzewa” – posadziliśmy las w Nadleśnictwie Jugów

W piątek, 21 maja leśnicy, samorządowcy, służby mundurowe, młodzież i media – wspólnie posadziliśmy las w Górach Sowich na terenie Nadleśnictwa Jugów.

Lasy w pobliżu Ścinawki Średniej wzbogaciły się o fragment odnowionego, młodego lasu. Drzewom tego regionu szczególnie dały się we znaki trzy ostatnie lata. To był okres narastającej suszy, huraganowych wiatrów oraz ataku szkodliwego kornika drukarza. Drzewa zamierały, trzeba było je usunąć, a opustoszały z drzew las leśnicy przygotowali do odnowienia. Zgromadzeni społecznicy w miejsce obumarłych drzew na powierzchni ok. 0.23 ha posadzili sadzonki świerka, buka, lipy, czereśni ptasiej oraz śliwy ałycza. Nowy las już znowu rośnie.

Społeczne sadzenie tego fragmentu lasu Nadleśnictwo Jugów zorganizowało wspólnie z RDLP we Wrocławiu w ramach ogólnopolskiej kampanii „Łączą nas Drzewa”, która została zainaugurowana przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę w Międzynarodowy Dzień Lasów.

W każdej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych sadzone są drzewa, angażując lokalną społeczność oraz przedstawicieli samorządów i władz państwowych. Sadzenie jest okazją do zapoznania się z działaniami leśników oraz wzięcia udziału w szeregu leśnych imprez organizowanych z zachowaniem obowiązujących restrykcji sanitarnych.

Pomysłodawcą projektu jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska, który realizuje przy współpracy z Lasami Państwowymi. Główną ideą jest fakt, iż drzewa stanowią jeden z kluczowych elementów zielonej infrastruktury, zaspokajającej liczne potrzeby społeczne.

- Chcemy zaakcentować, że wspólnotę narodową budujemy także w relacjach z ojczystą przyrodą. Jest ona naszym dobrem narodowym, które odziedziczyliśmy po przodkach i które przekażemy przyszłym pokoleniom. Wyrazem naszej troski o środowisko naturalne jest sadzenie drzew i zrównoważona gospodarka leśna, także ta w wymiarze lokalnym. Pokażmy, że łączą nas drzewa – mówi Edward Siarka, Pełnomocnik Rządu do Spraw Leśnictwa i Łowiectwa.

W ramach projektu, oprócz sadzenia drzew, odbywają się leśne spacery, imprezy sportowe, akcje sprzątania i warsztaty. Wszystkie w reżimie sanitarnym, dostosowane do obowiązujących obostrzeń.

- Wspólna troska o lasy jest dla nas, leśników celem nadrzędnym. Drzewa zapewniają nam tlen i pochłaniają dwutlenek węgla, są także miejscem bytowania wielu gatunków fauny i flory oraz doskonałym odnawialnym surowcem. Dzięki lasom możemy korzystać z takich darów natury, jak grzyby czy zioła. Pobyt między drzewami w lesie korzystnie wpływa też na naszą kondycję i samopoczucie – mówi Józef Kubica, p.o. Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.

Akcja „Łączą nas Drzewa” to inicjatywa, dzięki której po okresie pandemii wychodzimy naprzeciw społecznym potrzebom obcowania z przyrodą i realizacją potrzeby wypoczynku.