Asset Publisher Asset Publisher

Hotele dla owadów i łąka kwietna dla zapylaczy.

Tak DZIEŃ PSZCZÓŁ uczcili leśnicy z Nadleśnictwa Oleśnica Śląska.

W przeddzień dnia pszczół, 19 maja leśnicy z wysiali maki, słoneczniki, grykę, chabry, facelie, aksamitki, kminek, malwy i ogórecznik. Oprócz łąki kwietnej w ogrodzie nadleśnictwa postawiono również trzy drewniane ule i dwa hotele dla owadów. Każdy, kto wybierze się do przepięknego Parku Nad Stawami w Oleśnicy, zobaczy ule oraz hotele, a już za parę tygodni łąkę kwietną. Ule dla pszczół oraz hotele dla owadów znajdują się w bezpiecznej odległości od ścieżek spacerowych.

Pamiętajmy, że łąki kwietne dają wiele korzyści. Nie tylko pięknie pachną czy wspaniale wyglądają, ale przede wszystkim przyciągają owady i ptaki. Zapewniają bioróżnorodność w miastach i w lasach. Wiele hoteli dla owadów służy zakładaniu gniazd, np. pszczół samotnic i os samotnic. Owady, takie jak pszczoły, osy, biedronki, czy motyle wpływają korzystnie na florę w naszych ogrodach oraz w lesie. Zapylając kwiaty i niszcząc szkodniki wpływają na rozwój kwiatów i drzew.

Warto dodać, że łąka przed siedzibą nadleśnictwa oraz „domy” dla owadów powstały w ramach istniejącego do kilku lat projektu „Pszczoły wracają do lasu”. W ramach tego programu prowadzona jest np. ochrona naturalnych siedlisk przyrodniczych, zwiększanie bioróżnorodności poprzez przebudowę lasu jednogatunkowych, czy działania retencyjne.

https://youtu.be/WSxFdTA43Ao