Asset Publisher Asset Publisher

Otwarcie ścieżki przyrodniczej "Ostoja Konika Polskiego" w Nadleśnictwie Milicz

Nie od dziś wiadomo, że las ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne. Działa odprężająco i uspokajająco. Dlatego Lasy Państwowe wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa budują i udostępniają, ścieżki edukacyjne i przyrodnicze.

W dolnośląskich lasach udostępnionych jest ponad 400 km szlaków pieszych i konnych, ścieżek edukacyjnych, rowerowych oraz biegowych. Głównym celem tworzonych tras jest promocja aktywnego wypoczynku oraz zachęcanie społeczeństwa do spędzania wolnego czasu w otoczeniu przyrody.

30 października 2019 roku przedstawiciele WFOŚiGW we Wrocławiu, RDLP we Wrocławiu, Nadleśnictwa Milicz oraz założyciel ostoi koników polskich Pan Aleksander Kowalski przecięli wstęgę oficjalnie otwierając nową ścieżkę przyrodniczą pn. „Ostoja Koników Polskich".

Ścieżka powstała dzięki inicjatywie Nadleśnictwa Milicz przy finansowej pomocy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Koniki Polskie są rodzimą i prymitywną rasą koni, wywodzącą się bezpośrednio od wymarłych w połowie XIX w. dzikich koni — Tarpanów. Ostoja Koników Polskich w lasach milickich została założona przez Pana Aleksandra Kowalskiego, który uczestniczy w „Programie hodowli zachowawczej koników polskich”. Celem tego programu jest zachowane rasy i jej pierwotnych cech odziedziczonych po tarpanach.

Do szczególnych zalet koni tej rasy zaliczają się: dobra kondycja zdrowotna, wysoka płodność, niewybredność pokarmowa, odporność, wytrwałość oraz łagodne usposobienie. Właśnie z uwagi na swoją łagodność i inteligencję konie są wykorzystywane do zajęć z dziećmi oraz hipoterapii. Na Dolnym Śląsku wolne stado półdzikich koników polskich, można zaobserwować jedynie w lasach milickich.

Obecnie ich populacja w Dolinie Baryczy liczy 68 osobników i jest stabilna. Dlatego unikalny charakter tego miejsca pozwolił na utworzenie atrakcyjnej ścieżki przyrodniczej, której trasa przebiega nie tylko przez ciekawy teren leśny, ale jest też obszarem dobrze znanym mieszkańcom, uczniom pobliskiej szkoły podstawowej, a także pensjonariuszom Szpitala Powiatowego w Miliczu. Z myślą o wszystkich grupach odbiorców na trasie ścieżki o długości   1,2 km umieszczono tablice interaktywne i zestawy edukacyjne prezentujące świat przyrody.

Dużą atrakcją podczas zwiedzania i korzystania z walorów przyrodniczych jest możliwość zaobserwowania półdzikich koników polskich w ich naturalnym środowisku.

Wszystkich miłośników przyrody serdecznie zapraszamy do odwiedzenia milickich lasów.