Asset Publisher Asset Publisher

Wizyta leśników saksońskich

W dniu 22-23 października na terenie Nadleśnictwa Miękinia gościli leśnicy z niemieckiego kraju związkowego Saksonia, landu graniczącego z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych we Wrocławiu.

W spotkaniu udział wzięli również pracownicy naukowi Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Zespołu Ochrony Lasu we Wrocławiu, oraz Wydziału Ochrony Lasu i Łowiectwa w RDLP Wrocław.

Zarówno dolnośląskie jak i saksońskie lasy cierpią na skutek suszy i niedoboru wody z ostatnich lat. Głównymi tematami spotkania były sprawy związane z zamieraniem lasów oraz rozwojem owadów i grzybów szkodliwych na obszarach, które najbardziej ucierpiały z powodu suszy. W lasach dolnośląskich jak i saksońskich utrzymuje się bardzo wysoki stan zagrożenia od owadów, który w skrajnych przypadkach prowadzi do zamierania i wielkopowierzchniowego rozpadu lasu. Wymieniono szereg uwag, zaprezentowano najbardziej aktualne dane o lasach i podzielono się doświadczeniami jak w praktyce skutecznie przeciwdziałać skutkom suszy i zmian klimatycznych.

Trudna sytuacja utrzymująca się w lasach ma wymiar ponadlokalny. Przed pracownikami lasów dolnośląskich i saksońskich stoją nowe wyzwania - te w terenie ale też w obszarze informacyjnym bez których nie zawsze ze zrozumieniem nasze działania zostaną odebrane przez społeczeństwo.