Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Wizyta francuskich i belgijskich specjalistów ochrony gatunkowej

Wizyta francuskich i belgijskich specjalistów ochrony gatunkowej

W dniach od 8 do 12 sierpnia 2022 roku LP gościły dwie delegacje – belgijską i francuską. Tematyka obu grup częściowo się pokrywała – aktywna ochrona głuszca i cietrzewia.

Projektem czynnej ochrony głuszca zainteresowani byli goście z Francji, reprezentujący: Regionalny Park Natury des Ballons w Wogezach, Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, rządowe biuro ds. bioróżnorodności oraz park zwierząt de Sainte-Croix.

Celem wizyty przedstawicieli belgijskiego Uniwersytetu w Liege oraz Królewskiego Instytutu Historii Naturalnej było zapoznanie się z praktyką aktywnej ochrony cietrzewia w Polsce.

Program kilkudniowej wizyty obejmował szereg spotkań o zróżnicowanym charakterze. W dniu 8 sierpnia pod hasłem „Głuszec” oraz 10 sierpnia pod hasłem „Cietrzew” goście zapoznali się z założeniami i uwarunkowaniami obu projektów, realizowanych w Nadleśnictwie Ruszów. Następnie uczestnicy wzięli udział w sesji terenowej dla projektów obu chronionych gatunków kuraków, a tematem wiodącym były aspekty praktyczne działań ochronnych.

Wtorek 9 sierpnia to połączony wyjazd do Wrocławia. Oficjalnym wydarzeniem w tym dniu było spotkanie z kierownictwem RDLP we Wrocławiu w osobach Panów Dyrektorów Tadeusza Łozowskiego oraz Adama Zwierzyńskiego.  Ponadto w Zakładzie Hodowli Drobiu Instytutu Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu odbyły się zajęcia o charakterze wykładowo-warsztatowym w zakresie wspomagania zapłodnienia i rozrodu kuraków leśnych. Zajęcia te poprowadziła Prof. Ewa Łukaszewicz przy udziale dr Joanny Rosneberger. We wrocławskim ogrodzie zoologicznym odbyło się również spotkanie z dr Tomaszem Grabińskim, sprawującym opiekę weterynaryjną nad oboma ruszowskimi projektami ochrony gatunkowej, zakończone zwiedzaniem Afrykarium.

Ostatnim wspólnym punktem programu była prezentacja i dyskusja na temat genetyki głuszca i cietrzewia, przeprowadzona w stacji terenowej Muzeum i Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk przez prof. Roberta Rutkowskiego w Łomnej pod Warszawą.

Delegacja Francuska spędziła jeszcze dzień na prezentacji i sesji terenowej w Ośrodku Hodowli Głuszców przy Nadleśnictwie Wisła, poprowadzonych przez Nadleśniczego, Pana Andrzeja Kudełkę i kierownika ośrodka, Pana Aleksandra Skrzydłowskiego.

Delegacja Belgijska zrealizowała podobne zajęcia jednak z tematem wiodącym „Cietrzew” na terenie Ośrodka Hodowli Cietrzewi przy Nadleśnictwie Spychowo. Swoją wiedzą i doświadczeniami hodowlanymi ze Spychowa podzielili się z gośćmi Pan Krzysztof Krasula – nadleśniczy oraz Kierujący hodowlą Pan Aleksander Adamski i Joanna Adamska.

Obie reprezentacje gości prowadzą lub w niedługim czasie rozpoczną prowadzenie projektów czynnej ochrony kuraków leśnych w swoich krajach.

Po realizacje 5-dniowego, bogatego programu połączonego z objazdem niemal połowy Polski członkowie obu delegacji powrócili do swoich rodzimych krajów.

 

Tekst: Ryszard Anglart