Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Manewry przeciwpożarowe

Manewry przeciwpożarowe

Staż pożarna, leśnicy, straż graniczna i służba saperska uczyli się współdziałania podczas wspólnych ćwiczeń gaszenia obszarów leśnych dla modułu „GFFFV(o angielski skrót, oznaczający Ground Forest Fire Fighting using Vehicles.
Jest to moduł gaszenia pożarów lasów z ziemi z użyciem pojazdów. Obecnie w ramach Mechanizmu Ochrony Ludności Unii Europejskiej Polska posiada sześć takich modułów i jeden z nich stacjonuje we Wrocławiu. To samowystarczalna jednostka wyposażona w kilkanaście samochodów pożarowych oraz wóz dowodzenia z centralą łączności radiowej. Strażacy modułu mogą wybudować samowystarczalne miasteczko namiotowe z sanitariatami, prysznicami i punktem medycznym.
Na czym polegały wczorajsze ćwiczenia?


1. Przekroczenie granicy kraju spoza Unii Europejskiej. Ćwiczenia prowadzono we współpracy ze Strażą Graniczną, która sprawdzała dokumenty pojazdów, strażaków (odprawa paszportowa), przeszukiwano pojazdy pod kątem przewozu np. materiałów niebezpiecznych.


2. Odprawę przed akcją gaszenia pożaru lasu z podaniem charakteru pożaru ze wskazaniem punktu obrony przed pożarem. Ze względu na symulację dużego pożaru przyjęto, że będzie to gaszenie z wykorzystaniem pasów zaporowych. Zastępy strażaków na ziemi będą wspomagać samoloty.


3. Za symulowano, że podczas przygotowywania obrony zlokalizowano niewybuchy, w związku z tym, dalsza akcja gaśnicza mogła być kontynuowana po rozminowaniu. Działania związane z podjęciem materiałów niebezpiecznych prowadziła Służba Saperska.


4. W międzyczasie został ułożony ciąg wężowy, którym do miejsca pożaru została dostarczona odpowiednia ilość wody.

Wszyscy dobrze wiemy, że w sytuacjach takich jak pożar, wypadek czy inne wydarzenie, które zagraża zdrowiu i życiu ludzi, najważniejszą kwestią jest CZAS. Dzięki takim ćwiczeniom służby mają szansę wyeliminować jak najwięcej błędów i problemów, które podczas prawdziwej akcji mogą się pojawić.
Oczywiście mamy nadzieję i życzymy Wszystkim służbom, aby takich niebezpiecznych sytuacji było jak najmniej. Niemniej jednak bądźmy przygotowani na jak największą liczbę możliwych scenariuszy. Lepiej dmuchać na zimne.