Aktualności Aktualności

Powrót

„Serce Ogrodu” wygrywa europejski konkurs „Drzewo Roku”

„Serce Ogrodu” wygrywa europejski konkurs „Drzewo Roku”

Trzeci raz z rzędu drzewo z Polski wygrywa europejski konkurs „Drzewo Roku”! Tegoroczne podium zajął buk „Serce Ogrodu”, rosnący w arboretum w Wojsławicach w Niemczy na Dolnym Śląsku.

W 2023 roku „Serce Ogrodu”, głosami internautów wygrał polski konkurs Drzewo Roku, którego  organizatorem jest Klub Gaja. 6643 głosy, które otrzymał pozwoliły mu na reprezentowane naszego kraju w konkursie europejskim.

Nasz bohater to 200-letni buk pospolity, którego możemy podziwiać w sercu starego parku w Niemczy. Szacuje się, że posadzono go na przełomie XVIII i XIX wieku.

W tegorocznej edycji „Serce Ogrodu”, zdobywając 39 158 głosów, pokonał francuskiego Płaczącego Buka z Bayeux (24 807 głosów) i włoskie Tysiącletnie Drzewo Oliwne z Luras (13 933 głosów). Trójka zwycięzców pokonała „rywali” m. in. z Belgii, Chorwacji, Czech, Estonii, Hiszpanii,  Litwy, Łotwy, Niderlandów, Portugalii, Słowacji, Ukrainy czy Wielkiej Brytanii.

W europejskim konkursie Drzewo Roku już kilkukrotnie polskie drzewa zajmowały podium! W 2023 roku zwycięzcą był Dąb Fabrykant z Łodzi, w 2022 roku dąb Dunin z Puszczy Białowieskiej, a w 2017 roku dąb Józef z Wiśniowej.

Europejski Konkurs Drzewo Roku organizowany jest od 2011 roku. Inspiracją były Czechy, które taki konkurs organizowały u siebie od 2002 roku. W 2011, w pierwszej edycji europejskiej, udział wzięło 5 krajów. W tym roku było ich już 16.