Lasy państwowe, dostępne dla wszystkich, stają się coraz częstszym celem wycieczek. Piękno przyrody, spokój, cisza i czyste powietrze przyciągają turystów.

 

„Zanocuj w lesie” to program Lasów Państwowych udostępnienia obszarów leśnych na potrzeby uprawiania bushcraftu i surwiwalu.

W lasach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu, wyznaczono 100 takich obszarów. Miłośnicy bushcraftu i surwiwalu mogą uprawiać swoje hobby, na łącznej powierzchni prawie 48 tysięcy hektarów lasu.

Rozpalanie ognisk możliwe jest tylko w miejscach, które wyznaczył do tego celu nadleśniczy. Nadleśnictwo podejmuje także decyzję o możliwości lub braku możliwości używania kuchenek gazowych na danym obszarze.
Informację o wyznaczonych miejscach ogniskowych, oraz możliwości używania kuchenek, można uzyskać w siedzibie nadleśnictwa oraz na ich stronach internetowych.

Na stronach nadleśnictw znajdują się także regulaminy korzystania z obszarów, szczegółowe mapy wyznaczonych obszarów oraz dane kontaktowe do koordynatorów programu w nadleśnictwach.

W jednym miejscu może nocować maksymalnie 9 osób, przez nie dłużej niż 2 noce
z rzędu. W tym przypadku zgłoszenie nie jest wymagane. Jednak będzie nam miło, gdy do nas napiszesz i dasz znać, że się do nas wybierasz.

Nocleg powyżej podanego limitu osób i czasu, należy zgłosić mailowo na adres nadleśnictwa, nie później niż 2 dni robocze przed planowanym noclegiem. Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego ze strony nadleśnictwa, zezwalającego na pobyt.

Zasięg wszystkich obszarów wyznaczonych przez PGL LP do programu, można znaleźć na mapach Banku Danych o Lasach (Mapa zagospodarowania turystycznego) https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy

Szereg przydatnych informacji na temat programu znajduje się na stronie głównej Lasów Państwowych: https://www.lasy.gov.pl/pl/turystyka/program-zanocuj-w-lesie