Aktualności Aktualności

Powrót

FOREST CAMP 2024 - SZKOLENIE STRAŻAKÓW Z CAŁEGO ŚWIATA

FOREST CAMP 2024 - SZKOLENIE STRAŻAKÓW Z CAŁEGO ŚWIATA

W drugi czerwcowy weekend na terenie gminy Bardo było bardzo gorąco! Odbyły się tu międzynarodowe ćwiczenia organizowane przez SNEP z gaszenia pożarów lasów.

We wspomnianym wydarzeniu brało udział 130 uczestników, m.in. instruktorów i strażaków zawodowców aż z 4 kontynentów. W szkoleniu brali udział również leśnicy, którzy w ostatnim czasie zmagają się z coraz to większą liczbą pożarów w lesie.

Zadania, jakie stały przed uczestnikami, polegały np. na gaszeniu pożaru dysponując bardzo małą ilością, czy bez udziału sprzętu gaśniczego oraz dość unikalne zjawisko polegające na gaszeniu pożaru ogniem. Wszystkie te działania miały przygotować uczestników do opanowywania żywiołu w utrudnionych warunkach, bez możliwości wsparcia samochodów gaśniczych.

Takie szkolenia są ogromnie cenne i ważne dla nas leśników. Widząc ogrom pracy i wiedzy, jaką dysponują strażacy, stajemy się spokojniejsi, obserwując ich jakże dzielne poczynania. Takie szkolenia demonstrują wszystkim jakim nieobliczalnym żywiołem jest pożar oraz jak trawi wszystko na swej drodze. Poznawanie nowych możliwości oraz nowych technik jest kluczową rolą nie tylko strażaków, ale również leśników.

Dziękujemy międzynarodowej kadrze szkoleniowej oraz uczestnikom z Europy, Kanady, Australii i Meksyku za ogrom pracy, wiedzy i przygotowań. Dziękujemy za możliwość  uczestnictwa w dwudniowym szkoleniu, które pokazało, jak wiele jest rozwiązań w walce z pożarami.